Сучасні науковці зазначають, що все частіше сенсом існування суспільство обирає матеріальне збагачення, якому підкорює і науку, і мистецтво, і людське життя. Як результат, – сучасні діти вибудовують власну життєву траєкторію відповідно до ціннісної ієрархії, в якій такі базові поняття, як спритність та успішність, є більш пріоритетними, ніж доброта та гідність.
Тому на сучасному етапі економічного й національно-духовного розвитку України дедалі гостріше постає проблема моральної культури молодого покоління. Одним із суттєвих показників морального здоров’я нації завжди було ставлення людей до тварин.
Між ставленням людей до тварин і рівнем духовного розвитку суспільства існує певна залежність. Саме тому одним із важливих завдань педагогіки сьогодні є здійснення просвітницько-виховної діяльності щодо формування в молодого покоління гуманного та відповідального ставлення до природи і, зокрема, до тварин.
Найближчими до дітей тваринами в усі часи були собаки та коти. Саме вони найчастіше стають домашніми улюбленцями в українських родинах. Проте, необізнаність дітей щодо правил поведінки з тваринами (як домашніми, так і безпритульними) часто призводить до негативних наслідків. Усе частіше трапляються випадки жорстокого ставлення до тварин не лише з боку дорослих, але і, що найгірше, з боку дітей.
Саме тому одним із важливих завдань сьогодення є здійснення просвітницько-виховної діяльності щодо формування у дітей дошкільного віку гуманного та відповідального ставлення до природи і, зокрема, до тварин.
Відповідно до листа Міністерства освіти і науки України від 28 січня 2020 року № 4/435-20, в рамках проведення ІІ Всеукраїнського заняття доброти «Гуманне та відповідальне ставлення до тварин», присвяченого Всесвітньому дню котів, який відзначався 01 березня, з метою реалізації просвітницько-виховного проєкту, спрямованого на формування в дітей гуманного та відповідального ставлення до тварин 02 березня в закладах дошкільної освіти Богодухівського району проведено тематичні заняття для старших груп «Тварини – наші друзі», розроблені спеціалістами благодійної організації «Благодійний фонд «Щаслива лапа».
Девіз сьогоднішнього дня в дитячих садках: «Ми відповідаємо за тих, кого приручили». Вихователі поставили перед собою важливі завдання: закріпити знання дітей про свійських і диких тварин, виробляти навички безпечної поведінки при зустрічі з безпритульними тваринами; виховувати гуманне та відповідальне ставлення до тварин, любов, чуйність, доброту, милосердя, закріплювати поняття про те, що тварини вимагають до себе дбайливого та доброго ставлення; сприяти налагодженню доброзичливості, сердечності, взаєморозуміння та взаємоповаги; вчити усвідомлювати небезпеку, яка може виникнути при неправильній поведінці з тваринами; розвивати пізнавальний інтерес дітей до живої природи, зокрема, до котів, уважність, пам’ять, уяву, кмітливість, логічне мислення; розширити знання учнів про особливості догляду за домашніми собаками та котами.
У кожній третій українській родині є свої домашні улюбленці, спілкування з якими дає багато позитивних емоцій. Виявляється, що чотириногі друзі не тільки приносять радість, але і користь для здоров’я! Домашні тварини можуть полегшувати перебіг будь-яких хвороб, а деякі – виліковувати повністю. Відомі приклади, коли домашні тварини стають по-справжньому відданими, вірними друзями і незамінними помічниками людини.
Про все це вихованці дитячих садків дізналися під час проведення занять «Тварини – наші друзі», під час яких вихователі провели бесіди на тему: «У світі бракує на всіх доброти, бо є безпритульні собаки й коти!», дидактичні ігри «Хто, де живе?», «Розкажи про котика», вікторини, розваги «Котики-муркотики», діти малювали, розмальовували, ліпили своїх улюбленців, розповідали про них, розповіді підтверджували фотографіями, відгадували загадки. Дошкільнята з цікавістю слухали розповіді вихователів про безпритульних тварин та цікаві факти з їх життя.
Дні доброти – це привід нагадати дітям про їхню відповідальність за домашніх тварин, які для багатьох стали дійсно незамінними членами сім’ї, а також про необхідність допомоги бездомним тваринам та пам’ятати що вони разом із батьками повинні відповідати за тих, кого приручили.